Sol Parti tepkili: “Deniz Naki’ye yapılan saldırının arkasında Almanya’daki Türk ölüm mangaları mı var?”

Sol Parti tepkili: “Deniz Naki’ye yapılan saldırının arkasında Almanya’daki Türk ölüm mangaları mı var?”

Birçok defa ırkçı saldırıya uğrayan Dersimli Amedsporlu futbolcu Deniz Naki’nin Almanya’da silahlı saldırıya uğramasına yönelik tepkiler devam ediyor. 

Saldırıya ilişkin yazılı açıklama yapan Almanya Sol Parti Grup Başkanı Sahra Wagenknecht, bu konuda muhatabın Merkel hükümeti olduğuna dikkat çekti.

“Deniz Naki’ye yapılan saldırının arkasında Almanya’daki Türk ölüm mangaları mı var?” sorusunun derhal açıklanmasını isteyen Sol Parti lideri “Erdoğan rejimine eleştirisel bakan kişiler artık Almanya’da kendisini güvende hissetmeli” diye konuştu.

‘İLLAKİ BİR CİNAYET Mİ İŞLENMELİ?’

İçişleri Bakanı Thomas de Maizière ve başbakan Angela Merkel’e de bizzat çağrı yapan Wagenknecht “Kucaklama siyasetinden vazgeçilmeli ve Erdoğan’ın kriminal ağının faaliyetlerine derhal son verilmeli. Kendime şu soruyu soruyorum; Erdoğan’ın ağına karşı harekete geçilmesi için daha ne olmalı? Bir şeylerin yapılması için illaki cinayet mi işlenmeli?” dedi.

“NAKİ AÇIKLAMARI İLE DEVLETİN HEDEFİNDEYDİ”

Sol Parti’nin Hamburg Eyalet Parlamentosu Milletvekili Cansu Özdemir ise, Naki’nin birçok kez Türkiye‘de saldırıya uğradığına ve sürekli hedef gösterildiğine dikkat çekerek, “Naki, dik duruşu, kimliği, barışa ve insan haklarına ilişkin yaptığı açıklamalarıyla Türk devletinin hedefindeydi. Bu saldırılar kesinlikle bağımsız saldırılar/yönelimler değildir. Naki’nin silahlı saldırıya uğraması korkutma ve tehdit amaçlı değil, öldürme amaçlıydı. Çünkü susturulmak istendi ve böylece diğer muhaliflere de gözdağı verilmek istendi” diye konuştu.

AVUKAT MIZRAK MİLLİYETÇİ TÜRK OLUŞUMLARA İŞARET ETTİ 

Naki’nin ve kulübün avukatı olan Soran Haldi Mızrak, dün yaptığı açıklamada, Alman polisinin açtığı soruşturmada savcıların, ırkçı, milliyetçi Türk oluşumların üzerine yoğunlaştığını belirtti. Mızrak, aracına iki merminin isabet ettiği Naki ile  sık sık görüştüklerini ve Alman polisi tarafından açılan soruşturmayı takip ettiklerini kaydetti. Mızrak, aldıkları bilgiye göre, soruşturmanın ırkçı ve milliyetçi Türk oluşumlarını işaret ettiğini aktardı. (Pirha)

Sitemizi Sosyal Medyada takip etmek istermisiniz?