Çipras: “Kıbrıs’ta sorun devam ediyor çünkü 43 yıl önce yasadışı bir işgal oldu”

Yunanistan’da gergin geçen basın açıklaması! Çipras: “Kıbrıs’ta sorun devam ediyor çünkü 43 yıl önce yasadışı bir işgal oldu.”
“Yunanistan Başbakanı Çipras: Darbecilere kapımızı açmamız söz konusu olamaz”
Kıbrıs konusu 43 yıldır devam ediyor çünkü 43 yıl önce yasadışı bir işgal oldu.”
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Atina ziyaretinde Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras görüşmesi sonrası ortak basın toplantısı düzenledi. Öne çıkan mesajlar şöyle:

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras:

 • Sizi Türk-Yunan ilişkilerinde yeni bir sayfa açmaya davet ediyorum. İnanıyorum ki ziyaretiniz ilişkilerimizde yeni bir sayfa açabilir.
 • Bana söylediğine göre kendisi Lozan Anlaşması‘nın yeniden düzenlenmesini istemiyor. Bunun için imzası olan diğer ülkeleri de bir masa etrafında toplamak gerekiyor. Bu anlaşmanın doğru düzgün uygulanmasını istiyor, yeniden yapılanmasını değil.
 • (Yunanistan’dan iltica talep eden askerler) konusu Yunanistan yargısını ilgilendiren bir konudur. Yunanistan ve Yunan halkı, demokrasiye vurulan darbelerden son derece rahatsızdır.
 • Böyle bir ülkede demokratik olarak iş başına gelen hükümetleri desteklemekten başka bir şey düşünülemez ve buna karşı bütün teşebbüslerin karşısında dururuz. Darbecilere kapılarımızı açmamız söz konusu bile olamaz. Yunanistan yargısı bu insanların adil yargılanması için gerekenleri yapacaktır.

Yunanistan erkeler arasında ayrıma büyük önem verir. Yargı ve yürütme birbirinden bağımsızdır. “

 • Trakya’daki Müslüman azınlık hakkında… Azınlıklar bizi birbirine yaklaştıran unsurlar olmalıdır. Ülkemizdeki tüm azınlıklara hassasiyet gösteriyoruz. Ama yaşam standartlarının yükseltilmesiyle ilgili daha fazla adım atılması gerektiğini düşünüyorum.

Ama Yunanistan’ın yapması gereken reformlar başka ülkeleri ilgilendiren konular değildir.”

 • Kıbrıs konusu 43 yıldır devam ediyor çünkü 43 yıl önce yasadışı bir işgal oldu.
 • Kudüs kararının barışa hizmet etmediği görüşündeyim.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan:

 • Bugün tarihi bir gün yaşıyoruz. Atmamız gereken önemli adımlar var.
 • İstanbul-Selanik hızlı tren hattı, İzmir-Selanik feribot hattı gibi ulaştırma projelerine önem vermeyi hedefliyoruz.
 • FETÖ’cü şahısların Türkiye’ye iadesi ile ilgili Yunan yargısınıa bir çağrım var: Gecikmiş adalet, adalet değildir. Bu konuyla ilgili karar bir an önce verilmelidir.
 • Azınlık sorunlarını da ele aldık. Batı Trakya Türk azınlığının, bir diğer ifadeyle Müslüman azınlığın durumunda uluslararası hukukun gerektirdiği iyileştirmelerin yapılmasını talep ettik.
 • Lozan’ı iyi anlamak gerekiyor. Lozan, Türkiye ile Yunanistan arasındaki bir anlaşma değildir. 11 ülkenin katılımını kapsayan bir anlaşmadır. Batı Trakya’da 150 bin azınlık var. Bunların hukukunu korumak Yunanistan’daki yönetimin görevi olsa gerek.

Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti kabul etme kararını da yeniden eleştirdi:

 • Kudüs semavi 3 dinin kutsal mekanıdır. Yapılan açıklamalar he şeyden önce uluslararası hukukun açıkça ayaklar altına alınmasıdır. “Ben yaptım oldu” demek suretiyle bir açıklama yaptılar ve bu talihsiz adımla bölgeyi ciddi manada sıkıntıya sokacaklarına inanıyorum. (BBC TÜRKÇE)

gazetelink

Gazetelinkleri ve Güncel Medya Haberleri

Sitemizi Sosyal Medyada takip etmek istermisiniz?

%d blogcu bunu beğendi: